- Reklama -
DomůZprávyKosti dinosaura objevené v Portugalsku mohou být největším evropským nálezem

Kosti dinosaura objevené v Portugalsku mohou být největším evropským nálezem

- Reklama -

Na zahradě v portugalském Pombalu, patřícího k paleontologické lokalitě Monte Agudo, byly objeveny pozůstatky možná největšího dinosaura, jaký byl kdy v Evropě nalezen. Výkopové práce začaly v roce 2017, když si majitel pozemku všiml úlomků zkamenělých kostí a kontaktoval vědce z Lisabonské univerzity. Letos v létě začali španělští a portugalští paleontologové, kteří na místě pracovali, odkrývat obratle a žebra, o nichž se domnívají, že jde o brachiosauridního sauropoda.

Tento živočišný býložravý rod náleží mezi největší ze všech dinosaurů a suchozemských živočichů, kteří kdy na Zemi žili. Skupinu brachiosauridae tvoří druhy, které žily od svrchní jury do spodní křídy, tedy přibližně před 160 až 100 miliony let, a vyznačují se přítomností výrazně vyvinutých předních končetin a dlouhým krkem.

Do dané skupiny sauropodů patří některé z nejsymboličtějších druhů dinosaurů, například Brachiosaurus altithorax a Giraffatitan brancai, či pozdně jurský druh nalezený v západní oblasti Portugalska, Lusotitan atalaiensis. Odhalená část zkamenělého skeletu naznačuje, že exemplář z Pombalu byl 12 metrů vysoký a 25 metrů dlouhý, což z něj činí jednoho z největších dinosaurů nalezených na území Evropy.

- Reklama -

Vzhledem k přirozené poloze, v níž byly obratle a žebra nalezeny, vědci doufají, že následné vykopávky mohou odhalit další části tohoto dinosaura. Kostra byla objevena ve sedimentárních horninách svrchní jury, což naznačuje, že je stará asi 150 milionů let.

„Není obvyklé, aby se našla všechna žebra takového zvířete, natož v této poloze, při zachování jejich původní anatomické polohy,“ řekla webu Phys.org Elisabete Malafaiaová, postdoktorandka z Přírodovědecké fakulty Lisabonské univerzity.

„Tento objev potvrzuje, že v oblasti Pombalu se nachází významné fosilní naleziště obratlovců z období pozdní jury, které v posledních desetiletích poskytlo hojné množství materiálu velmi významného pro poznání kontinentální fauny, jež obývala Pyrenejský poloostrov v době před přibližně 145 miliony let,“ dodala Malafaiaová.

- Reklama -
- Reklama -

Poslední přidané

- Reklama -

Neuniklo vám?