- Reklama -
DomůVideoVrak Titaniku byl poprvé zaznamenán na video v rozlišení 8K

Vrak Titaniku byl poprvé zaznamenán na video v rozlišení 8K

- Reklama -

Na portálu YouTube se objevilo video vraku Titaniku, na němž je potopené plavidlo poprvé natočeno ve vysokém rozlišení 8K. Záznam 110 let starého vraku, zveřejněný americkou společností OceanGate Expeditions, ukazuje trup lodi a některé zcela nové prvky. Potápěč a dlouholetý odborník na Titanik Roy Golden uvedl, že se mu na záběrech, které mají délku asi jedné minuty, podařilo najít dosud neviděné detaily tohoto mýty opředeného luxusního parníku.

„Studuji vrak už desítky let a absolvoval jsem několik ponorů a nevzpomínám si, že bych viděl nějaký jiný snímek, který by ukazoval takovou úroveň detailů. Nikdy jsem například neviděl jméno výrobce kotvy, Noah Hingley & Sons Ltd., na kotvě na levoboku,“ uvedl Golden v tiskové zprávě. OceanGate rovněž oznámila, že použití záběrů ve vysokém rozlišení bude od nynějška využíváno ke sledování rozpadu plavidla.

S pomocí vědců video také podpoří identifikaci druhů, které jsou pozorovány na Titaniku a v jeho okolí, a archeologové budou moci podrobněji zdokumentovat prvky vraku a pole trosek. „Je vzrušující, že jsme po tolika letech objevili nové detaily, které u předchozích generací kamerových technologií nebylo možné v dané kvalitě zachytit,“ dodal Golden.

- Reklama -

Záznam, pořízený speciální ponorkou, dokumentuje např. příď, známou divákům hollywoodského velkofilmu z roku 1997, kde hlavní role ztvárnili Leonardo Di Caprio a Kate Winslet, patrná je i kotva na levoboku, část první paluby nebo obrovský kotevní řetěz, jehož každý článek váží více než 90 kg.

„Byla to největší loď v dějinách, film plný tehdejších celebrit,“ řekl 68letý režisér snímku Titanic James Cameron časopisu People při příležitosti letošního 110. výročí potopení lodi. Podle slov Stocktona Rushe, prezidenta OceanGate Expeditions, se vědci k vraku vrátí opět v příštím roce.

Snímky a návazná měření budou rok co rok porovnávány, aby bylo možné chronologicky posoudit stav Titaniku a určit faktory, které stojí za jeho zrychlujícím se rozkladem. Letos tým mimo jiné zdokumentoval místo, kde se část rezavějícího kolejnicového systému Titaniku zhroutila a spadla z lodi.

RMS Titanic se na svou první a zároveň i poslední plavbu vydal v roce 1912 a měl namířeno z britského Southamptonu do New Yorku. Dne 15. dubna narazila loď na ledovec a následně se v Atlantiku, cca 740 km jižně od Newfoundlandu, potopila. Z celkem 2200 pasažérů a posádky se zachránilo pouze 712 lidí. Vrak leží v hloubce cca 4 kilometrů.

- Reklama -
- Reklama -

Poslední přidané

- Reklama -

Neuniklo vám?