- Reklama -
DomůKulturaKupkův obraz z pozůstalosti agenta Bonda byl vydražen za 4.6 milionu liber

Kupkův obraz z pozůstalosti agenta Bonda byl vydražen za 4.6 milionu liber

- Reklama -

Na jedné z letošních aukcí londýnského domu Sotheby’s se v rámci tématické akce Modern and Contemporary objevil také obraz malíře Františka Kupky s názvem Complexe, jenž v minulosti patřil patrně nejslavnějšímu představiteli neohroženého agenta Jejího Veličenstva Jamese Bonda Seannu Connerymu. Oproti původnímu odhadu, pohybujícímu se v rozpětí 2.2 až 2.8 milionu liber, což by představovalo jednu z nejvyšších částek, která byla za dílo tohoto umělce v aukci stanovena, vystoupala cena obrazu na rekordních 4.646 milionu liber, v přepočtu na více než 120 milionů korun.

Dílo českého malíře si Connery pořídil v roce 2016, tedy čtyři roky předtím než ve věku 90 let zemřel. Výtěžek prodeje půjde částečně ve prospěch nadace The Connery Foundation, která byla založena v roce 2022 k uctění odkazu skotského herce udělováním grantů institucím a organizacím ve Skotsku a na Bahamách, kde Connery v posledních letech žil. Sir Sean byl dlouhou dobu vášnivým sběratelem umění a oblíbil si zejména moderní díla od Pabla Picassa a Henriho Matisse.

František Kupka (1871–1957), spolu s Kazimírem Malevičem, Vasilijem Kandinským, Hilmou af Klint a Pietem Mondrianem, pomohl položit základy abstraktního malířství dvacátého století. Malíř se bránil přímému spojování s nějakým konkrétním hnutím, ale úzce spolupracoval s umělci, kteří se zabývali kubismem, futurismem a fauvismem.

- Reklama -

Obraz Complexe namalovaný v roce 1912 je kombinací vířících barev a mlhavých forem a vznikl v uměleckém období pařížské avantgardy, kdy umělci začínali experimentovat s novými výrazovými prostředky. Dílo bylo poprvé vystaveno na pařížském Salon de la Section d’Or v roce 1912 a od té doby se objevilo na mnoha výstavách po celé Evropě a Asii.

Obraz, který byl původně darován Kupkovu blízkému příteli, básníkovi a kritikovi umění Nicolasi Beauduinovi, je opatřen věnováním prvnímu majiteli a následně přešel do sbírky jeho dcery, než jej později získal sir Sean. Thomas Boyd-Bowman z londýnské síni Sotheby’s k aukci Complexe řekl: „Vydražení tohoto díla je pro nás velkým přínosem. Kupkovo místo v dějinách moderního malířství konečně uznávají i současní špičkoví sběratelé, a to jako jednoho z klíčových umělců, kteří se zasloužili o rozvoj abstrakce.

„Toto průlomové rané dílo je vynikajícím příkladem Kupkova neúnavného zkoumání pohybu, spirituality a barevnosti prostřednictvím abstrakce. Možnost představit toto mimořádně vzácné dílo v aukci vedle zásadních obrazů Kandinského či Delaunaye – současných průkopníků abstrakce– bylo vzrušujícím srovnáním.“ Complexe tak jde z finančního pohledu ve stopách dalšího Kupkova obrazu Tryskání II z roku 1923, který byl před dvěma lety v Londýně vydražen za sumu 7.5 milionu liber (cca 200 milionů korun, s aukční přirážkou okolo 231 milionů korun).

- Reklama -
- Reklama -

Poslední přidané

- Reklama -

Neuniklo vám?