- Reklama -
DomůKulturaHudbaPoslední turné Eltona Johna trhá finanční rekordy

Poslední turné Eltona Johna trhá finanční rekordy

- Reklama -

Celosvětové finálové turné Eltona Johna sice končí až v červenci, ale už teď je zřejmé, že tato koncertní šňůra bude historicky nejvýdělečnější. V lednu 2018 britská legenda oznámila, že se chystá ukončit koncertní kariéru, ale až po několikaletém rozlučkovém turné. V září téhož roku odstartoval šňůru Farewell Yellow Brick Road, jež má nakonec mít více než tři sta zastávek, a už před několika týdny informoval magazín Billboard, že odehraná část závěrečné spanilé jízdy vydělala rekordních 820 milionů dolarů.

Elton John tak za sebou nechal svého kolegu písničkáře Eda Sheerana, jehož šňůra The Divide Tour má na kontě 776.4 milionu dolarů. Farewell Yellow Brick Road Tour, propagované společností AEG Presents, se zároveň stalo historicky prvním turné, které překročilo hranici 800 milionů dolarů.

Sheeran stanovil rekord v roce 2019 ke konci zmíněné šňůry zahrnující 258 koncertů, čímž z pomyslného trůnu sesadil The 360 Tour skupiny U2 (736.4 milionu dolarů). Obě tato turné navštívila pět kontinentů a většina vystoupení se odehrávala na stadionech. Naopak John strávil období let 2018–20 a první čtvrtinu roku 2022 v arénách v Severní Americe, Evropě nebo Oceánii, a ostatní koncertní štace byly naplánovány až na závěrečnou část.

- Reklama -

Tento postup se vyplatil. První tři severoamerické etapy Johnova turné vynesly dohromady 268.2 milionu dolarů za sérii 116 koncertů. Jeho stadiónové období od července do listopadu 2022 vyneslo 222.1 milionu dolarů, tedy 83 procent jeho arénových tržeb, a to za pouhých 33 vystoupení.

Navíc jeho evropská stadionová šňůra předčila koncerty konané v zastřešených prostorách (69.2 milionu dolarů ku 49.9 milionu dolarů), přestože odehrál o 12 vystoupení méně. A nejnověji se jeho průměrný hrubý zisk na jedno vystoupení v Austrálii a na Novém Zélandu vyhoupl z 2.5 milionu dolarů v letech 2019–20 (arény) na 5.1 milionu dolarů (stadiony).

Letošní lednová etapa v Oceánii, na níž se prodalo 242 tisíc vstupenek, vydělala 40.9 milionu dolarů a k tomu je potřeba připočíst ještě předchozí návštěvy této lokality (2019–20: 38.,4 milionu dolarů). V kombinaci s aktualizovanými příjmy ze Severní Ameriky, se celkové příjmy turné Farewell Yellow Brick Road vyšplhaly přes 800 milionů dolarů, přičemž do 8. července zbývá odehrát ještě část evropských koncertů ukončených dvojím vystoupením ve stockholmské Tele2 Areně s kapacitou 45 000 míst.

Seřazeno podle prodaných vstupenek, Elton John má před sebou v historickém žebříčku ještě kus cesty. Na turné Farewell Yellow Brick Road se doposud prodalo cca 5.3 milionu vstupenek, čímž se John zařadil za předchozí rekordmany Sheerana a U2, navíc také za turné Voodoo Lounge kapely Rolling Stones (1994–95), A Head Full of Dreams Tour Coldplay (2016–17) a Not in This Lifetime… Tour Guns N‘ Roses (2016–19). Sheeranovo Divide Tour je stále na vrcholu historického žebříčku návštěvnosti s rekordním počtem 8.9 milionu vstupenek.

I přesto může Elton John díky zmíněné finální evropské části dosáhnout dalšího bezprecedentního cíle, který se jistě přiblíží sumě 900 milionů dolarů. Od roku 1986, kdy probíhala šňůra Ice on Fire následovaná společnými koncerty s Tinou Turner, Ericem Claptonem atd., prodal Elton John přibližně 19.3 milionu vstupenek a odehrál více než 1570 vystoupení s hrubým ziskem cca 1.86 miliardy dolarů, což mu v žebříčcích vyneslo 3. pozici za kapelami Beatles a Rolling Stones.

https://www.youtube.com/watch?v=MvcNp3jmVpc

- Reklama -
- Reklama -

Poslední přidané

- Reklama -

Neuniklo vám?