- Reklama -
DomůTechnikaOstatníBiofire Smart Gun: zbraň, která v nepovolaných rukou nevystřelí

Biofire Smart Gun: zbraň, která v nepovolaných rukou nevystřelí

- Reklama -

„Bezpečná pistole“ je relativní pojem, ale společnost Biofire Technologies z Colorada se tuto vlastnost zbraně pokouší dosáhnout pomocí špičkové technologie, a to se svou pistolí Biofire Smart Gun, která využívá elektronický systém identifikace a střelby, aby zabránila náhodnému nebo neoprávněnému použití. Koncept chytré zbraně, ze které může střílet pouze oprávněný uživatel a nikdo jiný, sice existuje již desítky let, ovšem ve Spojených státech dosud nebyl žádný model tohoto typu nabídnut ke komerčnímu prodeji.

Tradiční pokusy o výrobu chytré zbraně spočívají v tom, že se vezme běžný mechanismus střelné zbraně a zavede se nějaký elektromechanický zámek, který ji zablokuje, dokud ji k tomu určený klíč neodemkne. Tímto klíčem může být čip RFID, chytré hodinky, magnetický prsten, náramek, fyzický klíč nebo biometrický zámek. Problémem je, že klíče lze ztratit nebo odcizit a biometrické údaje mohou selhat kvůli něčemu tak jednoduchému, jako je špinavý prst.

Společnost Biofire Technologies tato omezení překonává tím, že se vyhýbá problému s úpravou konvenčního mechanismu. Místo toho se výrobce rozhodl přepracovat svou inteligentní zbraň tak, aby fungovala na zcela jiném principu.

- Reklama -

Namísto mechanických vazeb a pružin, které jsou ovládány stisknutím spouště, což způsobí náraz úderníku na zápalku náboje a jeho odpálení, používá 9mm Smart Gun k pohonu zápalníku solenoid. Ten je uváděn do pohybu spouští, která není přímo spojena s kolíkem a funguje jako spínač. Mezi spouští a kolíkem je digitální obvod se softwarem, který ve zlomku sekundy ověří uživatele.

Ověřování probíhá pomocí dvou biometrických metod. Jednou je snímač otisků prstů na rukojeti, který identifikuje prostředníček uživatele. V ideálním případě je rukojeť pistole navržena tak, aby při jejím uchopení spočívala ruka uživatele přesně ve správné poloze. Protože jednou z příčin selhání snímačů otisků prstů je, že se jich uživatel dotýká v nesprávném úhlu, poloha rukojeti tento problém minimalizuje.

Dalším problémem snímačů otisků prstů je, že vždy nemusí reagovat na špinavý nebo pořezaný prst. K překonání tohoto problému má Smart Gun také systém 3D rozpoznávání obličeje zasazený do zadní části zbraně, kde se nachází také
infračervený senzor, který systému sděluje, že uživatel zbraň stále drží. Systém tak nemusí ztrácet čas a energii opakovaným potvrzováním identity uživatele. Rukojeť se dodává v různých variantách a lze ji přizpůsobit uživateli na míru.

Pistole Smart Gun je založena na biometrickém enginu Guardian společnosti Biofire, který se nastavuje pomocí bezpečného přenosné stanice Smart Dock. Zbraň není závislá na Wi-Fi, Bluetooth ani GPS, takže k naprogramovaným biometrickým údajům nelze přistupovat na dálku a zbraň nelze upravit tak, aby fungovala jako běžná pistole.

Základní technické specifikace modelu Biofire Smart Gun

Poloautomatická pistole ráže 9 mm Luger (9 x 19 mm Parabellum)
Kapacita zásobníku: 10 nebo 15 nábojů
Rozměry a hmotnost: 222 x 145 x 40 mm, 1088 g
Délka hlavně: 119 mm
Vrtání hlavně: 1:10
Délka spouště: 73 mm
Konektivita: port USB-C s USB-PD
Dobíjecí Li-ion baterie
Materiál: nerezová ocel + nylon plněný sklem
Ovládání střelby: elektronika
Ověření: rozpoznávání obličeje – 3D infra, otisk prstu – kapacitní
Laserový zaměřovač: vlnová délka – 635 nm, divergence – 0.7 mRad, špičkový výkon – 5 mW
Bezpečnostní pojistka: spoušť a pojistka proti pádu

Dokovací stanice

Rozměry: 171 x 89 x 64 mm, 1088 g
Čtyřjádrový procesor
Zabezpečení: kryptografický akcelerační modul
Displej: LCD dotykový
Senzor okolního světla

Pistole Biofire Smart Gun je dodávána s dalším příslušenstvím, zahrnujícím např. sadu pro čištění, převozní kufřík, zásobníky, ochranu sluchu atd. Oficiální cena byla nastavena těsně pod hranicí 1500 dolarů.

- Reklama -
- Reklama -

Poslední přidané

- Reklama -

Neuniklo vám?