Obrovský kus ledovce, odtrženého od himálajského masivu Nanda Devi, ležícího na území severoindického státu Uttarákhand, způsobil v distriktu Šamoli povodeň a vzedmutá hladina řeky společně s bahnem a sutinami protrhla hráz přehrady Rišiganga, čímž došlo k devastaci elektrárny. Podle posledních zpráv je poškozena i níže položená vodní elektrárna Dhauliganga, kde se bezpečnostní jednotky snaží evakuovat část zaměstnanců uvízlých v navazujícím 2.5 km dlouhém tunelu.
Úřady přikázaly evakuaci obyvatel bydlících v oblasti řeky Alaklanda a vyklízeny jsou také další elektrárny postavené na jejích přítocích. Pohřešováno je minimálně 125 lidí pracujících na projektu Rišiganga a podle agentury AP bylo zatím nalezeno sedm obětí. Vláda vyslala na postižená místa pět záchranných jednotek, k nimž se přidaly dva oddíly indicko-tibetské pohraniční policie, nasazeno je vojsko s vrtulníky a další složky. Výstraha je vyhlášena ve všech severních okresech ležících podél řeky Gangy.
„Přišlo to velmi rychle, nebyl čas nikoho varovat. Měl jsem pocit, že svět byl smeten,” řekl agentuře Reuters jeden z obyvatel vesnice Raini, který popsal, že se údolím valila lavina prachu, kamení a vody. Místní obyvatelé se podle něj obávají, že zemřeli pracovníci tamní vodní elektrárny a také vesničané, kteří kolem řeky hledali dřevo nebo pásli dobytek. „Vůbec netušíme, kolik lidí je pohřešováno,” dodal.
Je ironií, že projekt Rišiganga byl poškozen také při povodních v roce 2016, což vedlo k zastavení dodávek energie, které byly obnoveny až v průběhu loňského června. Následně stavbu převzala prostřednictvím národního tribunálu NCLT společnost Kundan Group se sídlem v Ludhianě, ale ani jí se problémy způsobené přírodními vlivy nevyhnuly.
Obyvatelé státu Uttarákhand bojují se záplavami téměř každý rok – jednou z nejničivějších byla povodeň v roce 2013, kdy masa materiálu valící se z hor smetla v rozsáhlé ploše vše, co jí stálo v cestě a o život přišlo téměř šest tisíc lidí. Právě vzpomínka na tuto katastrofu v údolích druhé nejvyšší hory Indie přiměla úřady k rychlému jednání a evakuaci ohrožených oblastí. Dillí se proto snaží mít o situaci detailní přehled a dohledem nad záchrannými pracemi pověřilo premiéra státu Uttarpradéš Jogiho Aditjanata.