- Reklama -
DomůKulturaHudbaObliba klasických audio kazet opět roste

Obliba klasických audio kazet opět roste

- Reklama -

V minulém roce se ve Velké Británii prodalo na magnetofonové kazetě přibližně 195 000 titulů, zatímco v roce 2012 to bylo méně než 4 000 kusů, což jasně hovoří o tom, že obliba tohoto kompaktního nosiče, jenž svou zlatou éru zažil v osmdesátých letech a po příchodu CD byl mnohými odsuzován k zániku, výrazně roste. Některá alba se na ostrovním trhu dokonce prodávala častěji na kazetě než na vinylu, který se také stal opět bestsellerem.

Údaje pocházejí z výroční zprávy organizace BPI, která každoročně sleduje trendy v britském hudebním průmyslu. Velký počet prodejů se tedy týká pouze trhu ve Velké Británii a nezahrnuje prodej prázdných kazet. Je to opravdu jen o albech, které se prodávaly na audio kazetách.

Jedničkou v prodejnosti jsou Arctic Monkeys s titulem The Car, následuje zpěvák Harry Styles a jeho album Harry’s House a třetí místo patří Dance Fever od indie-rockových Florence and the Machine, kterého se na kazetách dokonce prodalo více než ve vinylovém formátu. Čtvrtou příčku tohoto žebříčku obsadili Muse s albem Will Of The People páté je album Robbieho Williamse s názvem XXV.

- Reklama -

Skutečnost, že prodej kazet v posledních deseti letech významně roste, je samozřejmě dán i novou dostupností titulů v tomto formátu. A to, stejně jako vinyl, zřejmě naplňuje potřebu fanoušků vlastnit záznam na fyzickém předmětu. Tento úspěch rozhodně nesouvisí se zvukovými vlastnostmi magnetických pásků, i když jejich zvuk je v současné době především na lo-fi scéně velmi populární.

Nezávislé a undergroundové labely pro sebe objevily kazetu před několika lety. Zatímco nový boom způsobil, že složitější výrobu vinylových desek je stále obtížnější plánovat, produkce malého množství kazet s čekací dobou několika měsíců je mnohem jednodušší a levnější.

Pro mnoho vydavatelství, které prodávají na platformách jako Bandcamp, jsou například pásky dobrým způsobem, jak generovat příjmy z fyzických hudebních nosičů, a to v mnoha případech díky skalním fanouškům, kteří mohou audio kazetu s nahrávkou svého oblíbeného interpreta či kapely vnímat jako sběratelský artefakt. Prodeje přes Bandcamp však vždy zahrnují i digitální hudební soubory – kazety samotné se s větší pravděpodobností stanou součástí sbírky.

Zatím se zdá, že jinak by tomu nemělo být ani u nových titulů vydaných na kompaktních kazetách. Možná jsou překvapivě velké prodeje kazet znovu nastupujícím fenoménem, ​​který byl ve Velké Británii obzvláště silný. Zpráva BPI uvádí, že tento zvukový nosič byl v letech 1985 až 1992 úspěšnější než vinyl nebo CD.

Až v roce 1992 ovládlo britský hudební trh digitální CD, jehož zvukové přednosti jsou ale podle řady audiofilů sporné. I přesto ale prodeje audio kazet zůstanou ve srovnání s vinyly v budoucnu nízké. Ukazuje se však, že v době streamování a dalších online služeb celosvětově roste potřeba fyzických hudebních nosičů.

Desítka nejprodávanějších alb ve formátu audio kazety na britském trhu (2022)

1. Arctic Monkeys – The Car
2. Harry Styles – Harry’s House
3. Florence and the Machine – Dance Fever
4. Muse – Will Of The People
5. Central Cee– 23
6. Robbie Williams – XXV
7. 5 Seconds of Summer – 5SOS5
8. Blackpink – Born Pink
9. The 1975 – Being Funny In A Foreign Language
10. Machine Gun Kelly – Mainstream Sellout

- Reklama -
- Reklama -

Poslední přidané

- Reklama -

Neuniklo vám?