- Reklama -
DomůLifestyleArchitektura a bydleníLegendární stadion Wembley oslavil 100 let

Legendární stadion Wembley oslavil 100 let

- Reklama -

Ikonický londýnský stadion Wembley si loni připomněl sto let existence. Od 28. dubna roku 1923, kdy byl poprvé otevřen, se na něm odehrály některé z historicky nejpamátnějších okamžiků minulého století. Od slavného finále FA Cupu v roce 1923 přes famózního anglického fotbalistu Bobbyho Moora, který zde v roce 1966 zvedl nad hlavu sošku Zlaté Niké, až po Freddieho Mercuryho na bombastickém koncertu Live Aid v roce 1985 – Wembley byl v centru všeho dění.

Ředitel stadionu Liam Boylan k výročí této stavby řekl: „Wembley má v srdcích lidí místo z mnoha různých důvodů. Je to místo, kde vystupují hrdinové a kde jsou uctívány modly. Je to místo, kde se dějí velké věci a kde se tvoří historie. Je to ale také místo, kde se odehrávají výjimečné, osobní okamžiky. Vidět výhru či prohru své strany, první zápas dítěte nebo být svědkem vystoupení oblíbené kapely či umělce.“

Ačkoli je Wembley synonymem pro fotbal, v průběhu své historie hostilo celou řadu sportů. Od olympijských her (1948 a 2012) až po zápasy o titul mistra světa v boxu, střetnutí NFL, plochodrážní závody, dostihy chrtů atd. Konaly se zde také zápasy ragby, včetně finálového turnaje mistrovství v roce 2015.

- Reklama -

První hudební akci hostilo Wembley v roce 1969 a od té doby se stalo uznávaným světovým koncertním dějištěm. Na pódiu ve Wembley vystoupili například Madonna, Beyoncé, Elton John, Bruce Springsteen, Pink Floyd, Take That nebo U2. V nedávné době zde vystoupili také Adele, The Killers, Foo Fighters, BST, Eminem či Ed Sheeran.

Asi nejslavnějším hudebním momentem byl koncert Live Aid v roce 1985, který v přímém přenosu viděla více než miliarda lidí ve 110 zemích světa. Na pódiu tehdy vystoupilo více než 75 umělců a skupina Queen v čele s Freddiem Mercurym předvedla nezapomenutelné vystoupení, které je dodnes považováno za nejlepší stadionovou show kapely všech dob.

Samotný stadion prošel v průběhu své historie velkými změnami. V roce 2001 byla původní budova s proslulými dvěma věžemi zbourána, aby uvolnila místo modernější stavbě vhodné pro budoucnost. Stavba nového Wembley trvala téměř šest let. Když byl v roce 2007 při finále FA Cupu znovu otevřen, byl moderní stadion s kapacitou 90 000 diváků, zakončený 315 metrů vysokým obloukem, považován za jeden z nejvelkolepějších stadionů na světě. Nastala nová éra a historické okamžiky pokračovaly.

Wembley hostilo finále Ligy mistrů v letech 2011 a 2013 a v příštím roce se zde uskuteční rekordní osmé finále. Stadion byl před dvěma lety také dějištěm finále mužského EURO. V loňském roce navštívilo Wembley více než 2.6 milionu lidí na rekordním počtu akcí, k nimž patřila i vystoupení hudebníků Eda Sheerana, Coldplay nebo Harryho Stylese.

Šéf stadionu Liam Boylan dodal: „Wembley je kultovní památka, která definuje anglickou kulturu a historii. V národní psychice má stejné postavení jako místa jako Buckinghamský palác, Stonehenge nebo budova parlamentu. V průběhu roku si budeme turo skutečnost připomínat a těšit se na dalších sto let fantastických a historicky významných okamžiků.“

——————————————————————

- Reklama -
- Reklama -

Poslední přidané

- Reklama -

Neuniklo vám?