- Reklama -
DomůTechnikaOstatníNokia chce na Měsíci vytvořit LTE síť

Nokia chce na Měsíci vytvořit LTE síť

- Reklama -

Na barcelonském veletrhu MWC nebyla značka Nokia, jejíž mobilní brand patří v současnosti do skupiny HMD Global, zastoupena pouze telefony, ale samostatná finská divize Nokia Bell Labs poodhalila také sebevědomou vizi s poměrně blízkou realizací. Bell Labs spolupracuje s agenturou NASA a společnostmi Intuitive Machines a Lunar Outpost na zavedení sítě LTE/4G na Měsíci s cílem demonstrovat, jak lze pokročilé mobilní technologie využít pro kritickou komunikaci při budoucím průzkumu planety. Robotická mise bez posádky pomůže vydláždit cestu k trvalé lidské přítomnosti na povrchu Měsíce.

Komunikace bude stejně jako přístřeší, potrava a podpora života klíčovou součástí každé budoucí lunární mise. Astronauti budou muset komunikovat nejen mezi sebou navzájem a s řídicími složkami, ale budou potřebovat také mobilní hlasové a datové funkce pro řadu aplikací: přenos videa ve vysokém rozlišení, vzdálené monitorování senzorů a přístrojů, výměnu telemetrických a biometrických údajů a kritické řídicí a kontrolní funkce, jako je například dálkové ovládání lunárních vozítek.

Všechny tyto aplikace vyžadují pokročilé komunikační schopnosti. Testovací modul Nokia by se měl na Měsíc vydat už v průběhu tohoto roku, což naznačuje, že program se blíží do finální přípravné fáze a v daném případě se nejedná pouze o nerealistický virtuální projekt hrstky vědeckých pracovníků.

- Reklama -

Kromě chystaného výzkumu lunárních sítí, v jehož rámci bude s podporou NASA na Měsíci nasazena první mobilní síť, jež má prokázat připravenost mobilních technologií jako komunikačního standardu pro budoucí vesmírné mise, představila výzkumná část společnosti Nokia na MWC 2023 (Mobile World Congress) i další důležitý projekt, a to praktickou ukázku nejnovější technologie 6G.

Pokročilé schopnosti budoucí sítě příští generace mají fungovat na bázi radaru, který má být schopen snímat objekty, osoby a pohyby a zároveň zachová dostatečné soukromí. Toto situační povědomí propůjčí lidem digitální šestý smysl, který jim umožní vidět za roh, shromažďovat informace o svém okolí a dokonce i komunikovat s objekty na dálku.

„Snímání 6G nám poskytne povědomí o našem okolí, které jsme nikdy předtím neměli. Například digitální dvojčata továrny nebo chytrého města díky němu budou mít aktuální informace v reálném čase a jako taková budou bezpečně optimalizovat tok vozidel, lidí či robotů. Tento digitální šestý smysl nás bude varovat před nebezpečím, například před blížícím se rychle jedoucím vozidlem,“ vysvětlil Peter Vetter, prezident Bell Labs Core Research.

- Reklama -
- Reklama -

Poslední přidané

- Reklama -

Neuniklo vám?