- Reklama -
DomůTechnikaIKEA chce v Baltu postavit největší větrnou farmu

IKEA chce v Baltu postavit největší větrnou farmu

- Reklama -

Skupina Ingka Group, vlastník známého prodejce nábytku a bytových doplňků Ikea, požádala o povolení k výstavbě jednoho z největších projektů větrné energie na světě u jižního pobřeží Švédska. Projekt bude realizovat společnost Ingka Investments, investiční divize skupiny Ingka Group. Ingka Investments na projektu spolupracuje s firmou OX2 AB se sídlem ve Stockholmu, která vyvíjí, staví a prodává řešení pro obnovitelné zdroje energie ve velkém měřítku a působí v 11 evropských zemích. Společnosti OX2 a Ingka Group již dříve spolupracovaly na pěti dalších větrných parcích ve švédských výsostných vodách.

Energetická farma s názvem Neptunus se má nacházet cca 50 km od pobřeží a skládá se z 207 větrných turbín o maximální výšce 420 m. Celkový instalovaný výkon projektu bude 3 100 MW a ročně vyprodukuje 13 až 15 TWh elektřiny. Projekt je určen k pokrytí energetických potřeb obyvatel švédských regionů Blekinge a Skåne.

Kromě žádosti o povolení pro stavbu větrnou farmu mají OX2 a Ingka Group v úmyslu vyrábět 370 000 tun vodíku ročně. Důvod je prostý – při tomto procesu vzniká jako vedlejší produkt kyslík, jenž bude v rámci projektu využíván k okysličování Baltského moře.

- Reklama -

Proces bude aplikován v oblastech, kde byl zaznamenán nedostatek kyslíku ve vodě. Nedostatek rozpuštěného kyslíku je jedním z hlavních faktorů nízké biologické rozmanitosti ve vodních útvarech. Firmy doufají, že tímto způsobem zlepší biologickou rozmanitost v okolí svých projektů.

Stavba energetického uzlu Neptunus je teprve v počáteční fázi. Společnost OX2 v tiskové zprávě potvrdila, že do svého rozvojového portfolia, zveřejněného ve třetím čtvrtletí roku 2023, zařadila pouze 1 900 MW z možných 3 100 MW. Na rozdíl od většiny zemí, které pro pronájem mořského dna pro větrné elektrárny využívají aukční nebo výběrové řízení, Švédsko používá pro své projekty větrných elektráren přístup „kdo dřív přijde, ten dřív mele“. Návrhy však musí projít územním řízením z hlediska ochrany životního prostředí a také získat doporučení na regionální úrovni.

Projekt musí rovněž získat povolení Natura 2000, který je základem politiky Evropské unie v oblasti biologické rozmanitosti. Předpisy Natura 2000 vytvořily soustavu zvláštních oblastí ochrany (SAC) a zvláště chráněných území (SPA), které chrání nejohroženější a nejcennější biotopy a druhy v regionu.

- Reklama -
- Reklama -

Poslední přidané

- Reklama -

Neuniklo vám?