- Reklama -
DomůTechnikaStrategický bombardér Northrop Grumman B-21 Raider

Strategický bombardér Northrop Grumman B-21 Raider

- Reklama -

I přes stále vyspělejší a přesnější pozemní raketové systémy s dlouhým dosahem si v rozsáhlejších konfliktech udržují důležitou pozici strategické bombardéry. Do této kategorie zbraní, patřících k programu LRS-B (Long Range Strike Bomber), zařadilo letectvo Spojených států amerických špičkový model B-21 Raider vyvinutý společností Northrop Grumman, který by měl doplnit či případně nahradit verze B-1 a B-2 Spirit.

Mezikontinentální B-21 Raider s dlouhým doletem a technologií stealth bude schopen dopravovat konvenční i termonukleární zbraně a do služby by měl být nasazen pravděpodobně v letech 2026 nebo 2027, přičemž počáteční operační způsobilosti dosáhne v roce 2030.

Letoun, vyvíjený od roku 2015, byl poprvé oficiálně představen na kalifornském letišti Palmdale, sousedícím s výrobními závody Plant 42 společnosti Northrop Grumman, kde vznikaly také modely B-1 Lancer, B2-Spirit, raketoplán Space Shuttle, testy zde procházely stíhačky F-22 Raptor a F-35 Lightning II atd.

- Reklama -

B-21, označovaný jako nejdůležitější americký bombardér 21. století, má šípovitý tvar a nejmodernější varianta technologie stealth jej činí neviditelným jak pro radiolokátory tak i pro další detekční komplexy využívající pokročilé elektronické systémy či infračervené paprsky.

Na trupu nejsou viditelné žádné výrazné švy spojující jednotlivé části opláštění, ani komunikační antény nebo senzory, což navyšuje účinnost technologie stealth. Podle dostupných informací by měly být malé spáry mezi jednotlivými díly kompozitní kapotáže navíc před každým vzletem B-21 přelepeny speciální páskou.

Důležitou součástí každé mise má být proces komplexního plánování založený na zjištěných pozicích protivzdušné nepřátelské obrany – B-21 by měl být schopen zničit vybraný cíl dříve než dojde k reakci PVO. Detailnější specifikace jsou samozřejmě tajné, takže údaje o konkrétní rychlosti, rozměrech, nosnosti, počtu a typu motorů apod. zůstanou pro veřejnost nadále neznámé.

Do roku 2030 by se měla flotila B-21 rozrůst minimálně na stovku kusů, a vzhledem k prohlášení amerického ministra obrany Lloyda Austina, jenž uvedl, že Raider má delší dolet než jakýkoliv bombardér současnosti, by mohly být první exempláře tohoto letounu nasazeny v rozsáhlých tichomořských oblastech. Northrop Grumman momentálně pracuje na šesti prototypech, u nichž se následně počítá s bojovým nasazením.

- Reklama -
- Reklama -

Poslední přidané

- Reklama -

Neuniklo vám?