- Reklama -
DomůZprávyBritánie představila první mince s králem Karlem III.

Británie představila první mince s králem Karlem III.

- Reklama -

Britská Královská mincovna odhalila podobu nových mincí s portrétem krále Karla III. Mince s hodnotou 50 pencí a 5 liber jsou výsledkem práce sochaře Martina Jenningse. Platidlo s nižší hodnotou by se mělo do běžného oběhu dostat během několika týdnů a bude distribuováno podle poptávky bank, pošt a dalších institucí, ale sběratelé si obě mince mohou objednat už nyní.

Mince navazují na staletou tradici a panovník je na nich nyní otočen doleva, tedy opačným směrem než Alžběta II. Stejně jako předchozí britští králové, a na rozdíl od královny, není Karel II. vyobrazen s korunou. Pamětní pětilibrovka i klasická 50centovka budou v oběhu společně s mincemi se zesnulou královnou, takže 27 miliard původních mincí bude v obchodech stále přijímáno.

Anne Jessoppová, výkonná ředitelka Královské mincovny, uvedla, že mince z fyzického hlediska obvykle vydrží 20 let, což znamená, že mince královny Alžběty i krále Karla budou v oběhu společně ještě mnoho let. Od začátku příštího roku budou mince od hodnoty 1 pence po 2 libry raženy se stejným vyobrazením krále Karla. Budou rozesílány podle potřeby, aby nahradily poškozené a opotřebované starší mince a pokryly případnou dodatečnou poptávku.

- Reklama -

Předchozí britští panovníci byli na nápisu označeni latinskou verzí svého jména. Na nových mincích je však místo jména Carolus uvedeno Charles III. Celý nápis obklopující podobiznu zní „CHARLES III – D – G – REX – F – D – 5 POUNDS – 2022“ (zkráceně z latiny), což v překladu znamená „Král Karel III. z Boží milosti, obránce víry“.

Reverzní strana nové mince v hodnotě 5 liber zobrazuje dva portréty královny, které mapují její cestu od mladé panovnice k dlouholeté hlavě státu. Jedná se o kopie návrhu z roku 1953 pro mince vyražené na počest královniny korunovace.

Portrét krále Karla je prvním návrhem mince, který Martin Jennings, autor soch básníků Johna Betjemana na nádraží St Pancras v Londýně a Philipa Larkina v Hullu, vytvořil, a při tvorbě použil fotografie. „Je to nejmenší dílo, které jsem vytvořil, ale s pokorou přijímám fakt, že ho budou vidět a držet lidé na celém světě po celá staletí,“ řekl Jennings.

Mince se budou razit v Královské mincovně v Llantrisantu v jižním Walesu, kam se oficiální výrobce mincí – a nejstarší britská společnost – přestěhoval v roce 1967 kvůli procesu decimalizace. Před decimalizací bylo běžné, že lidé nosili po kapsách mince s vyobrazením různých panovníků. Královská mincovna také uvedla do prodeje pamětní mince k připomenutí života a odkazu královny Alžběty II.

- Reklama -
- Reklama -

Poslední přidané

- Reklama -

Neuniklo vám?