- Reklama -
DomůSportRealu, Manchesteru City a Chelsea hrozí vyloučení z Ligy mistrů

Realu, Manchesteru City a Chelsea hrozí vyloučení z Ligy mistrů

- Reklama -

Velkou radost fanouškům Realu Madrid, Manchesteru United a Chelsea rozhodně neudělal člen výkonného výboru UEFA Jesper Möller, jenž v rozhovoru pro dánskou rozhlasovou stanici DR uvedl, že zmíněným klubům hrozí vyloučení z aktuálního ročníku fotbalové Ligy mistrů. Podle funkcionáře by se záležitost, související se založením tzv. Superligy, měla projednávat na pátečním mimořádném zasedání vedoucích představitelů Evropské fotbalové unie.

Trojice týmů patří do skupiny dvanácti velkoklubů z Itálie, Španělska a Anglie, které včera oficiálně oznámily plán na založení nezávislé a z větší části uzavřené Superligy, jež by měla disponovat rozpočtem cca 3.5 miliardy eur. Finanční podporu, nevztahující se na přestupy hráčů, potvrdila americká investiční banka JP Morgan Chase.

Superliga by měla mít celkem 20 týmů, jejichž pevnou osu má tvořit 15 zakládajících klubů, které každou sezonu doplní pětice kvalifikantů. Jistotu účasti v soutěži má prozatím „dvanáct mocných“: FC Barcelona, Real Madrid, Atlético Madrid, Inter Milán, Juventus Turín, AC Milán, Manchester United, Arsenal, Manchester City, Chelsea, Liverpool a Tottenham Hotspur. Organizátoři nové elitní soutěže předpokládají, že termíny zápasů připadnou na některý den uprostřed týdne, takže o víkendech by mohly kluby hrát domácí soutěže.

- Reklama -

Zda k aktivaci nové soutěže skutečně dojde bude patrně záležet také na konečném rozhodnutí UEFA, která se ovšem zachovala podle očekávání a uvedla, že za založení elitní uzavřené ligy budou kluby vyloučeny ze všech domácích, evropských i světových soutěží, a jejich hráči navíc přijdou o možnost nastupovat za reprezentaci.

„Vyzýváme všechny milovníky fotbalu, fanoušky a politiky, aby se k nám připojili v boji proti tomuto projektu. Sobeckost menšiny už tu vládne dlouho. Už toho bylo dost,“ sdělila ve svém prohlášení UEFA a zároveň poděkovala německým a francouzským klubům, které se k projektu nepřipojily. Negativně se ke vzniku Superligy vyjádřila také FIFA, prezident Emmanuel Macron nebo anglická legenda Gary Neville.

Zcela pragmaticky pohlížejí na založení nové soutěže někteří analytici, podle jejichž názoru by Superliga mohla zakládající kluby dostat z obrovských dluhů. Na druhou stranu, poslední kroky Evropské fotbalové unie, zahrnující poměrně diskutabilní rozšíření Ligy mistrů na 36 mužstev, se u řady nejen stabilních účastníků nesetkaly s pozitivním ohlasem, takže Superliga by z tohoto pohledu představovala řešení, jak zachovat špičkovou fotbalovou kvalitu, která kromě skalních příznivců zúčastněných týmů přitáhne i masy diváků po celém světě.

- Reklama -
- Reklama -

Poslední přidané

- Reklama -

Neuniklo vám?