Bitcoin nastartoval letošní rok na hodnotách, které očekával asi málokdo. V průběhu několika týdnů se z hranice cca 10 000 dolarů vyšplhal na částku, jež se v těchto dnech pohybuje okolo hodnoty 41 000 dolarů. Raketový růst udělal z této kryptoměny nejziskovější aktivum daného segmentu a společně s ním roste celý trh, což se odrazilo i na ceně druhé nejznámější kryptoměny Ethereum, která překročila hranici 1 300 dolarů za minci.
Co tedy stojí za růstem Bitcoinu, jehož cena stoupla ve srovnání s předchozím rokem o více než 400 procent? Podle ekonomů, věnujících se digitální měně, je hlavní příčinou výjimečná situace zapříčiněná pandemií covid-19, komentáře představitelů centrálních bank, plán udržovat i v budoucnu úrokové sazby na nule, a svůj podíl mají i rekordy na akciových trzích.
Bitcoinu věří také analytici americké banky JPMorgan Chase, kteří předpovídají jeho růst až k hranici 146 000 dolarů, což by teoreticky mohlo znamenat, že se populární kryptoměna stane vážným konkurentem zlata. Jednou z překážek ještě razantnějšího nárůstu ceny Bitcoinu je podle většinového názoru jeho vysoká volatilita a s tím spojená rizika, prozatím odrazující mnohé investory.
I přesto vnímají Bitcoin především američtí investoři jako perspektivního uchovatele hodnoty, což nepřímo potvrdil např. Paul Tudor Jones stojící v čele fondu Tudor Investments, který loni investoval do této měny 220 milionů dolarů, a po tomto kroku jej řada fondů následovala.
Hlavně pro menší investory může hrát značnou roli i vyjádření známých osobností, jako je v současnosti nejbohatší muž planety Elon Musk, jenž v jednom z rozhovorů utrousil poznámku, že Bitcoin překoná do roku 2030 hranici půl milionu dolarů. Kdy, nebo jestli vůbec se cena Bitcoinu zastaví, by vzhledem k hektické situaci a zdaleka nekončícím problémům způsobeným pandemií, bylo věštěním z křišťálové koule.