- Reklama -
DomůSportAdidas Al Rihla: míč pro fotbalové MS 2022 bude nejrychlejší v historii

Adidas Al Rihla: míč pro fotbalové MS 2022 bude nejrychlejší v historii

- Reklama -

Společnost Adidas před časem odhalila míč Al Rihla určený pro Mistrovství světa ve fotbale, které se bude koncem letošního roku konat v Kataru. V pořadí už čtrnáctý typ míče, jenž Adidas vytvořil pro tento šampionát FIFA, je navržen tak, aby podporoval rychlost a dynamiku hry, protože se v letu pohybuje rychleji než jakýkoli jiný míč v historii turnaje. Al Rihla znamená v arabštině „cesta“ a míč je z hlediska designu inspirován kulturou, architekturou, ikonickými loděmi a vlajkou Kataru.

„Jedná se o špičkový oficiální zápasový míč, který si budou moci vychutnat jak hvězdy předvádějící profesionální výkony na největším světovém jevišti v Kataru, tak i ostatní hráči a fotbaloví fanoušci po celém světě,“ řekl Jean-François Pathy, ředitel marketingu FIFA. „Celosvětová cesta modelu Al Rihla bude představovat široký dosah mistrovství světa a poskytne příznivcům jedinečnou příležitost zapojit se do akce.“

Pláště balonu Al Rihla, které byly navrženy s využitím dat a důkladného testování v laboratořích Adidasu, včetně aerodynamických tunelů, prošly samozřejmě i řadou prověrek na hřišti a podle slov výrobce poskytují nejvyšší úroveň přesnosti a spolehlivosti, a to mimo jiné také díky novému tvaru panelů a povrchovým texturám. Výrazné, živé barvy na perleťovém pozadí představují pořadatelskou zemi mistrovství světa ve fotbale a stále se zvyšující rychlost hry.

- Reklama -

Konstrukčním srdcem míče je systém CRT-CORE poskytující nadstandardní rychlost, přesnost a konzistentní chování pro rychlé akce, předností je i maximální možné zachováním tvaru a a z toho plynoucí konstantnost odrazu. Druhým důležitým prvkem je texturovaný PU plášť SPEEDSHELL nově tvarovanou dvacítkou panelů, který díky makro a mikrotexturám a povrchovému reliéfu zlepšuje přesnost střely a stabilitu letu.

„Hra se stále zrychluje, takže faktory jako jsou přesnost a stabilita letu se stávají kriticky důležitými,“ řekla Franziska Löffelmannová, ředitelka designu v oblasti fotbalové grafiky a oblečení firmy Adidas. „Nový design umožňuje míči udržet si při cestě vzduchem výrazně vyšší rychlost. Pro největší světovou scénu v celém sportu jsme se rozhodli učinit nemožné pomocí radikální inovace a vytvořit dosud nejrychlejší a nejpřesnější míč pro fotbalové mistrovství světa.“

Balon byl navržen také s ohledem na udržitelnost – Al Rihla je totiž prvním míčem pro mistrovství světa, který byl vyroben výhradně z inkoustů a lepidel na vodní bázi. Inovovaný model se poprvé objeví na veřejnosti po boku legend, jako jsou Iker Casillas, Kaká, Farah Jefry nebo Nouf Al Anzi, ke kterým se připojí různorodá směsice talentů, včetně nadějných fotbalistek z Kataru, Spojených arabských emirátů, Saúdské Arábie a Egypta či hráčů nové generace z akademie Aspire v Dauhá.

Slavnostní premiéra bude znamenat začátek cesty míče Al Rihla do deseti měst po celém světě, včetně Dubaje, Tokia, Mexico City a New Yorku, kde výrobce zavádí řadu iniciativ zaměřených na zlepšení přístupu ke sportu a rovnosti v místních komunitách. Inovovaný balon je nástupcem míčů Adidas Jabulani z MS v Jihoafrické republice (2010), typu Brazuca, používaném na brazilském turnaji v roce 2014, a verze Telstar 18 připravené pro zatím poslední šampionát v Rusku (2018).

- Reklama -
- Reklama -

Poslední přidané

- Reklama -

Neuniklo vám?